دات نت نیوک
Menu

در نسل دهم از پردازنده‌های اینتل تعداد رشته در هر هسته افزایش می‌یابد

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
در نسل دهم از پردازنده‌های اینتل تعداد رشته در هر هسته افزایش می‌یابد

براساس اخبار منتشرشده، اینتل قصد دارد تا در پردازنده‌های نسل دهم، تعداد رشته‌ها را برای هر هسته افزایش دهد.

در گذشته شایعاتی در راستای افزایش رشته‌ها به ازای هسته‌ها در پردازنده‌های نسل دهم منتشر شده بود؛ ظاهرا اکنون این شایعات جدی‌تر شده است. تاکنون تولیدکنندگان پردازنده‌ها در مدل‌های پایین‌تر از یک رشته برای هر هسته استفاده می‌کردند و با افزایش سطح پردازنده‌ها، تعداد رشته‌ها نیز از یکی به دوتا برای هر هسته تغییر می‌یافت. اما اکنون اینتل در مدل‌های پایین برای هر هسته دو رشته در نظر گرفته و و در مدل‌های بالا برای هر هسته از چهار رشته استفاده خواهد کرد.

حساب TUM_APISAK به‌تازگی اطلاعاتی در این زمینه افشا کرده و جزییاتی را در این زمینه منتشر کرده است. این حساب تأکید کرده که ماجرای افزایش رشته‌ها در پردازنده‌های نسل دهم اینتل صحت دارد و در پردازنده‌های مذکور شاهد بهبود و افزایش قابلیت Hyper Threading خواهیم بود.

 

پردازنده اینتل

افزایش تعداد رشته‌ها در  پردازنده‌های i3 ،i5 و i7 نشان می‌دهد که به‌زودی وارد دوره و سطح جدیدی از محاسبات خواهیم شد. البته فعلا مشخص نیست که این پردازنده‌های نسل دهم با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری ارائه می‌شوند یا با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری.

پایگاه داده SiSoftware نیز تصویری در این زمینه منتشر کرده که پردازنده Core i3-10100 را با ۴ هسته و ۸ رشته نشان می‌دهد. در نتیجه احتمالا این پردازنده عملکردی نزدیک به یک پردازنده نسل ششمی Core i7 خواهد داشت. براساس اطلاعات منتشرشده، پردازنده Core i3-10100 با این تعداد رشته دارای فرکانس پایه‌ی ۳/۶ گیگاهرتز خواهد بود. به‌طور کلی این تغییر در محصولات سطح پایین قطعاً به‌معنای افزایش قدرت اینتل است.

هنوز نمی‌دانیم که نسل دهم از پردازنده‌های اینتل در بخش دسکتاپ، در چه زمانی وارد بازار خواهند شد. برخی از ابتدای سال ۲۰۲۰ سخن گفته و برخی احتمال عرضه آن‌ها تا پایان سال ۲۰۱۹ را جدی می‌دانند. به هر حال هر چه که باشد، AMD با پردازنده‌های ZEN2 بخش بزرگی از سهم اینتل را بلعیده و این شرکت نیازمند نشان دادن واکنش در کوتاه‌مدت است.

> ایجاد شده توسط:a.ranjbar
>دسته بندی:اخبار
تعداد بازدید 152 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد